HEMŞİRELİK

HİZMETLERİ


 
Evinizde, işyerinizde veya otelinizde, alanında tecrübeli hemşirelerimiz, tedaviniz için gerekli olan tüm şartların sağlanması ve uygulanmasında sizlere destek olacaktır. Evde Bakım Hemşiresi kadromuz, tüm sağlık gereksinimlerini karşılamak için ihtiyaç duyulan her an, tıbbi desteği sağlamaktadır.

Tanrının en değerli armağanı olan hayat, çok defa hemşirenin ellerine terk edilmiştir.

Florence Nightingale
Hemşirelik Hizmetlerimize göz atmak isterseniz tek tek inceleyebilirsiniz.

 • DÜZENLİ YAŞAM BULGULARI(TANSİYON, KAN ŞEKERİ, ATEŞ, NABIZ, OKSİJEN DENGESİ) TAKİBİ

  Ateş, nabız, tansiyon, kan şekeri, spo2(vücut oksijen dengesi), kalp ritmi analizi yaşam bulgularımızdır. Bunların herhangi birinde oluşan anormallik hastada ciddi bir sağlık sorunu oluşturabilir veya ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Hastanızın düzenli aralıklarla yaşam bulgularının takip edilmesi ve herhangi bir anormallikte müdahale edilmesi ve gereken durumlar için evde bakım hemşirelerimiz sizlere yardımcı olmaktadır. Kendini geliştirmiş, iletişim yeteneği kuvvetli ve bilgi konusunda donanımlı hemşirelerimiz, talebiniz ve hastanızın ihtiyacı doğrultusunda yaşam bulgularını planlı ve düzenli aralıklarla takibini yapmaktadır.

 • İLAÇ UYGULAMALARI VE İV/İM/SUBGUTAN ENJEKSİYON

  Her ilacın alerjik reaksiyon gelişme riski vardır. İlaç alerjisi erken müdahale edilmezse hayati risk yaratabilir. Bu sebeple ilaç uygulama veya enjeksiyon işlemi sonrasında olası bir riske ve acil durum oluştuğunda hızlı ve doğru müdahaleyi yapabilmek ve hastanızın hayati riskini en aza indirmek adına, acil müdahale konusunda bilgili ve donanımlı hemşirelerimiz hastanızın yanında en az 15 dakika kontrol için beklemektedir. Tüm vücutta aniden gelişen yaygın kızarıklık ve kaşıntı, ani gelen nefes darlığı ve boğazda düğümlenme hissi, çarpıntı alerji belirtileridir. Her enjeksiyon uygulamasının belli başlı riskleri vardır. Bunlar; • Uygulanan ilaca karşı alerji riski her ilaca karşı gelişebilir. Daha önceden aynı ilaçtan yapılmış olsanız ve alerji gelişmemiş olsa dahil sonra ki dozlarda yine de alerji riski vardır. Alerji testi yapılsa da, test dozunda alerji gelişmeyip uygulama dozunda alerji gelişebilir. • Enjeksiyon uygulama bölgesinde enfeksiyon hematom(deri altında kan birikmesi), ekimoz(morarma) gibi bölgesel komplikasyonlar oluşabilir. • Sinir, kas ve damar hasarı oluşabilir. Bu riskleri engellemek veya en aza indirmek için bu enjeksiyonunuzu Sağlık Personeli harici kimseye yaptırmayınız. DRmobil Evde Sağlık&Ambulans Merkezi Sağlık Ekibimizde ki tüm personellerimiz, okullarını başarıyla bitirmiş, kendini geliştirmiş ve tecrübelidir.

 • SONDA,KATATER UYGULAMALARI VE BAKIMI

  Katater, vücudun herhangi bir bölgesine yerleştirilen, medikal malzemelerden yapılmış ince tüplerdir. Vücuda yerleştirilen pek çok katater türü vardır. Bunlardan bazıları, • İdrar sondası, • Trakeostomi Katateri • Peg • Nazogastrik Katater • Port Katateri • Drenaj Kataterleri • CVP( Cantral Venoz Catater) • İntraket (Damaryolu) • Epidural Port Katateri Katater uygulamalarının her birinin bakımı ve uygulaması çok titizdir. Vücuttan içeri giren her kataterin en başta enfeksiyon olmak üzere farklı farklı riskleri vardır. Bu sebeple katater uygulamasını yapacak kişinin kesinlikle bu alanda uzmanlaşmış ve kendini geliştirmiş olması gerekir. DRmobil Evde Sağlık&Ambulans Merkezi Sağlık Merkezi olarak; sizler için alanlarında tamamen gelişmiş, tecrübe ve bilgi konusunda deneyimli Hemşireler ve Sağlık Personelleriyle çalışmaktayız. Vücuda yerleştirilen her kataterin ayrı bakımı vardır. Düzenli aralıklarla yapılması gerekilen pansuman, süresi biten veya hasar görmüş kataterin değişimi, gerekli hijyenin sağlanması, kataterin yıkanması gibi. Katater bakımlarının tarihi ve saatini yakından takip ediyor, bu konuda Hemşirelerimiz ve doktorlarımız tarafından hasta/hasta yakınının eğitimini sağlıyoruz.

 • KEMOTERAPİ SONRASI DESTEK TEDAVİSİ

  Onkoloji, çok titiz bir bakım ve tedavi gerektiren önemli bir alandır. Kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını engellemek, tümörü hasara uğratıp azalmasını ve yok edilmesini sağlamak amacıyla hastalara Kemoterapi veya Radyoterapi, bazen de her ikisi birden uygulanabilir. Uygulanan kemoterapi veya radyoterapinin dozuna ve süresine göre bazı yan etkileri vardır. İşlem sonrası yoğun bulantı, halsizlik, güç kaybı, yorgunluk, uyku hali bunlardan bazılarıdır. Bu nedenle hastalara kemoterapi veya radyoterapi sonrası destek tedavisi başlanır. Hastamızın kendi takipli hekimi tarafından veya DRmobil Evde Sağlık&Ambulans Merkezi Evde Sağlık Merkezi hekimleriyle takipli hekiminin ortaklaşa çıkardığı tedavi planı ile beraber gereken destek tedavisi(enjeksiyon, serum uygulaması, masaj vb.) Hemşirelerimiz tarafından gerçekleştirilir. Hemşirelerimiz, destek tedavisi sırasında hastanızı kontrol eder, tüm tedavi ve bakımını uygular, yaşam bulgularını kontrol eder. Tedavi sonrası herhangi bir komplikasyon oluşup oluşmadığı kontrol edilir.

 • LABORATUVAR İÇİN GEREKLİ ÖRNEK NUMUNELERİ ALMA VE TETKİK ÇALIŞILMASI

  Hastamızın takipli doktoru tarafından ön görülen teşhis koyma ve tedaviyi belirlemede en önemli rolü üstlenen laboratuvar bulgularınızı, kendi ortamınızda alıp, tahlillerinizi sonuçlandırıp en kısa sürede sizlere iletiyoruz. Onaylanan laboratuvar tahlillerinizin sonuçlanmasının ardından, kurumumuz bünyesinde bulunan Hekimler tarafından ön değerlendirmeye alınmaktadır.

 • OKSİJEN TEDAVİSİ VE TAKİBİ

  Oksijen, insan vücudunun temel yapı taşlarından birisidir. Vücudun enerji üretimini sağlar, metabolizmanın uygun şekilde çalışmasını sağlar. Vücuttaki oksijen seviyesinin düşmesi başta beyin ve kalp olmak üzere tüm vücut fonksiyonlarında bozukluğa yol açabilir. Vücudun oksijen seviyesinin düşmesi(Hipoksi) durumunda şunlar görülebilir; • Parmak uçları ve dudaklarda morarma, • Beyin fonksiyonlarında yavaşlama, bilinç yitimi • Koordinasyon bozukluğu • Yavaşlamış refleksler • Konuşmada bulanıklık • Kan basıncında ve nabızda bozulmalar • Kalbin çalışma hızında düşme ve yavaşlama • Vücutta solgun renk Oksijenin vücutta yeterli karşılanması çok önemlidir. Pek çok hastalıkta vücut yeterli oksijen ihtiyacını karşılayamayabilir. KOAH, astım atağı, bronşit, zatüre, tüberküloz(verem), akciğer kanseri, amfizem, akciğer ödemi yatağa bağımlılık ve immobilizasyon bunlardan bir kaçıdır. Oksijen yetersizliği durumunda hastaya dışardan oksijen uygulaması gerekmektedir. Aksi halde sonucu ölüm bile olabilir. Oksijen inhalasyonunun başlanması kadar takibi de bir o kadar önemlidir. Gereğinden fazla oksijen uygulaması oksijen zehirlenmesine sebep olabilir. Oksijen zehirlenmesi de oksijen yetersizliği kadar risklidir. Bu sebeple oksijen takibi çok önemlidir. Oksijen uygulaması hastaya uygun, doğru teknikle, doğru dozda, doğru aralıklarla uygulanmalıdır. Her hastanın kendine özel ve tek kullanımlık maske, kanül veya katateri olmalıdır. Oksijen uygulamasında hastanın uygun pozisyonda yatması, oksijen dozunun hekim ve hemşire haricinde haricinde kimsenin değiştirmemesi, oksijen tüpü veya konsantörünün yakınına ateşle kesinlikle yaklaşılmaması gibi önemli uyarılar hasta ve hasta yakınlarına önemle anlatılır. Hemşirelerimiz tarafından oksijen uygulaması ve takibi yapılır. Hasta ve hasta yakınlarının bu konuda ki eğitimi verilir. DRmobil Evde Sağlık&Ambulans Merkezi Sağlık merkezimizde sunduğumuz Oksijen tüpü veya konsantratörü kiralama veya satışı için bilgi almak için 0(262) 330 0 340 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

 • PANSUMAN (AMELİYAT SONRASI, YATAK YARASI, YANIK VB.) UYGULAMALARI

  Yara, vücut bütünlüğünde meydana gelen her türlü bozulmaya denir. Bunlar ameliyat yaraları, vücudun herhangi bir yerine yerleştirilen katater girişleri, stomalar, yatağa bağımlı hastalarda oluşan bası(yatak) yarası, sıcak veya soğuk yanıklar dikiş atılmış kirli yaralar olabilir. Vücutta meydana gelen her türlü yaranın temizlenmesi, enfeksiyon gelişmesinin engellenmesi, gelişen enfeksiyonun yok edilmesi, yaranın iyileşme hızının ilerlemesini sağlamak amacıyla gereken medikal malzeme ve ilaçlar kullanılarak uygulanan tedbir ve tedavilere pansuman denir. Her yara türünün ayrı bir bakımı ve pansumanı vardır. Pansumanın düzenli aralıklarla, uzman ve yara konusunda tecrübeli ve bilgili Sağlık Personeli tarafından uygulanması gereklidir. Pansuman bölgesinin takibi, ne sıklıkla ve nasıl uygulanacağı Sağlık Personeli veya hekim tarafından belirlenir. Yanlış yapılan pansumanlar yaranın enfeksiyon kapmasına hatta kurtlanmasına yol açabilir. Katater girişlerine yapılan pansumanlar, kataterin yerinden oynamasına sebep olabilir. Yatak yarası, sıcak-soğuk yanıkları gibi derin ve önemli yaralar hastalarda uzuv kaybı, ağrı, yaşam standartlarında düşüş gibi etkiler yaratabilir. Bunların engellenmesi için pansumanlarınızı güvenilir ve alanında ehlileşmiş sağlık personelleri tarafından yaptırınız. Unutmayın; iyileşmeyen yara yoktur, iyi bakılmamış yara vardır.

 • HASTA VÜCUT BAKIMI VE YATALAK HASTA BANYOSU

  Sağlığımızın temeli hijyenden oluşur. Mikroplardan korunma, derinin nemlenmesi kötü kokuların giderilmesi ve engellenmesi için vücut bakımı olmazsa olmazdır. Sağlıklı ve mobil bireyler, kendi vücut bakımlarına gereken özeni gösterebilir ve bunu belli aralıklarla düzenli bir şekilde uygulayabilirler. Fakat yatağa bağımlı hastalar vücut bakımlarını/ hijyenini sağlamakta zorlanır veya yapamayabilir. Burada görev Hemşirelere düşüyor. Hemşirelerimiz, yatağa bağımlı hastalarınızın vücut bakımlarını sağlamada yardımcı olurlar. Vücut bakımı içerisinde; • Ağız Bakımı • El-Ayak Ve Tırnak Bakımı • Perine Ve Genital Bölge Temizliği • Tüm Vücut Traşı • Yatak Banyosu • Yatak Banyosu Sonrası Yatak Örtülerinin Yenilenmesi • Eğer Yarası Veya Katater Girişleri Varsa Pansumanlarının Yapılması Ve Yenilenmesi • Hastanın Temiz Kıyafetler Giydirilmesi • Uygun Pozisyonda Hastanın Dinlendirilmesini İçerir. Yatağa bağımlı hastaların bir veya birden fazla sağlık problemi olabilir. Hastanın sarf edeceği efor ve hareketle altta yatan hastalığı tetiklenebilir veya katater girişleri yerinden oynayabilir. Bu gibi sebeplerden dolayı hastanızın vücut bakımı ve yatak banyosu kurumumuzun tecrübeli Hemşireleri tarafından yapılmaktadır.

 • GİRİŞİMSEL HEMŞİRE ZİYARETİ

  Hastaların bazen birden fazla tedavi, bakım veya işlemi olabilir. Bazen de hiç işlemi olmasa dahil bir Sağlık Personeli tarafından takip edilmesi gerekebilir. Girişimsel hemşire ziyaretlerimizde Hemşirelerimiz hastanızı total olarak değerlendirip, tek ziyaretle gereken tüm tedavi, bakım veya işlemlerini halledebilir. Bunlar; • Evde Enjeksiyon Uygulanması • Serum Takılması Ve Takibi • Bası Yarasını Önleyici Veya Tedavi Edici Pansuman Ve Bakım • Gereken Hasta Ve Hasta Yakını Eğitimi • Düzenli Yaşam Bulgusu Takibi Ve Anormallik Durumunda Gereken Müdahale • Laboratuvar İçin Tetkik Alımı • Sonda Takımı • Pansuman Ve Yara Bakımı olabilir.

 • İNFÜZYON (SERUM) TAKMA VE TAKİBİ

  Hastanızın kendi takipli hekimi veya DRmobil Evde Sağlık&Ambulans Merkezi Sağlık Merkezi Hekimleri tarafından reçete veya order edilmiş serum işlemi hemşirelerimiz tarafından uygulanmaktadır. Hastanın pek sebepten dolayı infüzyon(serum) ihtiyacı olabilir. Bunlar başlıca; • Sıvı kaybı • Yetersiz beslenme • Şiddetli bulantı-kusma-ishal • Yüksek ateş • Serum içerisinde uygulanması gerekilen ilaçlar • Serum şeklinde damar yolundan verilen mamalardır. Serum takılması ve takibinde dikkat edilmesi gerekilen pek çok husus vardır. Serum takılabilmesi için hastanın dışarıdan venöz damarına bir katater yerleştirilir. Yerleştirilen kataterin türüne göre kataterin kalma süresi vardır. Süresi dolan kataterler, yeni bir kataterle değiştirilir. Aksi halde kana bulaşan bir enfeksiyona sebebiyet verebilir. Her ilacın ve serumun alerjik reaksiyon gelişme riski vardır. İlaç alerjisi erken müdahale edilmezse hayati risk yaratabilir. Bu sebeple serum uygulanmasında olası bir riske ve acil durum oluştuğunda hızlı ve doğru müdahaleyi yapabilmek ve hastanızın hayati riskini en aza indirmek adına, acil müdahale konusunda bilgili ve donanımlı hemşirelerimiz hastanızı infüzyon sonuna kadar beklemektedir. Uygulanacak serumlarda dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de serumun akış hızıdır. Mayinin kaç saatte gideceğini hekim tarafından belirlenir ve serum uygulamasını yapan hemşirelerimiz mayi hızını ayarlayıp hastayı takip ederler. Belirlenen saatte gitmeyen, daha hızlı veya daha yavaş uygulanan serumlar hastayı riske sokabilir. Bir diğer dikkat edilmesi gerekilen husus mayi giden kataterin pozisyonudur. Yanlış pozisyon mayinin akış hızını engelleyebilir ve serumun uygun saatte gitmemesine sebep olabilir. Kataterin damar yolundan çıkıp deri altına gitmesine ve yumuşak doku, damar harabiyetlerine, kolda şişkinlik, ağrı ve morarmaya sebep olabilir. Kol, el üstü, ayak gibi uzuvlara takılan kataterler, uzuv sürekli aynı pozisyonda kalacağı için uzuvda ödem meydana gelebilir. Bu riskleri engellemek veya en aza indirmek için hastanızın serum uygulama ve takibini sadece hemşire ve sağlık personellerine yaptırmalısınız.

 • STOMA BAKIMI (KOLOSTOMİ, GASTROSTOMİ VB.)

  Stoma, vücudun herhangi bir bölümünün dışarıya ağızlaştırılmasıdır. Stomalar açıldığı bölgeye göre isimlendirilir. • Trakeostomi • Ürostomi • İleostomi • Kolostomi • Gastrostomi bunlardan bir kaçıdır. Stomalar direk veya bir katater yoluyla açılabilir. Geçici ve kalıcı olarak değişmektedir. Geçici stomalar, stomanın açılmasını gerek duyulan sebep ortadan kalktıktan sonra cerrahi işlemle kapatılabilir. Kalıcı stomalar ise yaşam boyu kalabilir. Stomalar, vücudun içerisinden dışarıya doğru ağızlaştırıldığı için dikkatli bir bakım gerektirir. Düzenli pansuman yapılması, stomada kanül veya torba varsa düzenli değişiminin yapılması gereklidir. Stomanın temizlik ve hijyenini mutlaka dikkat edilmelidir. Stoma bakımının doğru yapılmadığı durumlarda ciddi enfeksiyonlarla karşılaşılabilir. Stoma bölgesinde ağrı, yanma, şişlik veya yaralar oluşabilir. Stoma uygulanan hasta ve hasta yakının eğitimi eksiksiz olarak yapılmaktadır. Stoma değişimlerinizin ve bakımlarınızın tarih ve saatini kontrol edip, yaklaşan bakım ve değişimlerinizin için sizleri haberdar edip işleminizi gerçekleştiriyoruz.

 • PREMATÜRE YENİ DOĞAN BEBEK BAKIMI VE AİLE EĞİTİMİ

  Prematüre, gebelik dönemi tamamlanmadan, zamanından önce dünyaya gelmiş bebeklere denir. Prematüre doğan bebeklerin, ne kadar erken doğduğuna göre hayati riskleri değişmektedir. Normal siklustan önce dünyaya geldikleri için gelişmemiş organlar, geri kalmış vücut fonksiyonları olabilir. Sınırda prematüre doğan bebeklerin durumuna göre, doğum sonrası anne-babaya gereken eğitim verildikten sonra hastane taburculuğu sağlanabilir. Orta ve ileri derece prematüre olan bebekler, durumlarına göre bir müddet yenidoğan yoğun bakımda kaldıktan sonra, durumu taburculuğa uygun görülünce, eve taburcu edilebilir. Taburculuk sonrası premature bebeklerin bakımı beyin ve vücut gelişimleri için çok önemlidir. Bu konuda anne-babanın çok önemli görevleri vardır. Ailenin eğitimi son derece titizlikle verilmelidir. Aile, bebeğin bakımı konusunda gereken yardımı almayı ihmal etmemelidir. DRmobil Evde Sağlık&Ambulans Merkezi sağlık merkezi bebek hemşireleri; • Bebeğin Büyüyeceği Ve Gelişeceği Çevrenin Düzenlenmesi, Oda Isısının Ayarlanması Vb. • Enfeksiyon Risklerinden Korunma(Prematüre Bebeklerin Bağışıklık Sistemleri Düşük Olur) • Vücut Isısının Korunması (Prematüre Bebekler Daha Çok Üşür) • Vücut Bakımının Ve Banyosunun Ne Şekilde Yaptırılacağı • Beslenme Şekli( Ne Kadar Sıklıkla Ve Ne Kadar Ölçele Besleneceği, Mama Takviyesinin Ne Şekilde Olacağı Vb.) Konularında anne-babanın eğitilmesinde ve bebeğin gerekli bakımının yapılmasında görev alırlar ve takip ederler.

 • UZUN DÖNEM HEMŞİRE REFAKAT HİZMETİ (8 ,12 VE 24 SAAT)

  Yaşlılık sebebiyle veya kronik bir hastalığı bağlı veya ameliyat sonrası bakıma ihtiyaç duyan hastalar için bulundukları yerde DRmobil Evde Sağlık&Ambulans Merkezi Sağlık hemşire/bakım personelimiz ile sunduğumuz hizmetimizdir. Hastalarımızın hastanede veya evde supervisor hemşire tarafından ön tanılaması (değerlendirmesi) yapılarak, bağımlılık düzeyi ölçülür. Değerlendirme sonucuna göre ilgili konuda deneyimli hemşire seçimi yapılarak hizmet süreci başlatılır. Haftada 1 gün evde bakım doktoru tarafından hasta ziyaret edilerek süreç takip edilir. 8 – 12 ve 24 saatlik programlar kapsamında sistemli bir şekilde evde veya hastanede sunulmaktadır. UZUN DÖNEM BAKIM KAPSAMINDA; • Tıbbi Uygulama: Enjeksiyon, serum uygulama, sıvı tedavisi, lavman uygulama,kataterle beslenme, kan alma, • Bakım İhtiyacı: Hijyenik bakım, giyinme-soyunma, katater bakımları, yara bakımları, pansuman, yatak hijyeni, tıbbi cihaz bakımları ve eğitimi • Durum Takibi: Ateş, nabız, ritim,tansiyon, oksijen takibi, solunum, dolaşım, mental durum, kanama takibi, ağrı takibi yapılır. • İletişim: Sohbet, yardımcı gereçlerle iletişim, işitme ve görme cihazı takibi, psikolojik durum değerlendirme, sosyal aktivite gibi konularda destek hizmeti verilir.

SOSYAL MEDYA'DA

BİZİ TAKİP EDİN!

 

DRmobil ile ilgili en son gelişmeleri ve yenilikleri sürekli takipte kalabilirsiniz.